Včelie produkty....vedeli ste ?

06.02.2014 18:41

  VČELÍ VOSK

Včelí vosk. Obsahuje estery mastných kyselín, voľných kyselín a, nasýtené uhľohydráty, minerálne látky . Mnohé masti sa vyrábajú na báze   včelieho vosku. Je súčasťou výživných, čistiacich, bieliacich krémov, masiek na tvár, mnohých kozmetických prípravkov a vynikajúcim zahusťovadlom pre krémy. Včelí vosk obsahuje viac ako 300 zložiek. Včely produkujú vosk v podobe malinkých lupienkov na 1kg vosku včely potrebujú 3 kg medu. Žutie včelieho vosku čistí zuby a tiež sa používa v zubnom lekárstve. Svoje uplatnenie má aj v potravinárskom, farmaceutickom priemysle  ale vyrábajú sa zneho aj sviečky  a rôzne ozdoby, poprípade aj auto vosk  jeho použitie je veľké.

                                                               
 

   VČELÝ MED

 
Med – produkt, ktorý obsahuje 70 rôznych látok, predovšetkým glukózu, fruktózu a vitamíny:B1 , B2 , B3 , B , B6 , H, K , C , E , A .Uhľohydráty a minerálne látky ktoré sú súčasťou medu : vápnik, horčík, sodík, železo, jód, fosfor. Med obsahuje aj celý rad stopových prvkov: mangán, kremík, hliník, bór, chróm, meď, bárium, nikel, olovo, cín, zinok, osmium. Stopovým prvkom, nehľadiac na ich nepatrné množstvo, prislúcha zvlášť dôležitá úloha pre normálnu činnosť mnohých sústav organizmu. Meď je napríklad potrebná pre normálnu krvotvorbu, pri jej nedostatku sa intenzívne rozvíja anémia. Pre správnu činnosť štítnej žľazy je potrebný jód. Podľa zloženia stopových prvkov med pripomína plazmu človeka.
Med v značnej miere zlepšuje činnosť zažívacieho traktu, pomáha pri trávení potravy, zlepšuje látkovú výmenu, taktiež pôsobí antibakteriálne na organizmus. Obsahuje taktiež biogénne stimulátory (látky, zvyšujúce odolnosť organizmov voči chorobám, zaťaženiu, stresu, zmenám počasia).

                                                                 
                                                               
 

   PROPOLIS

 
Propolis – včelie lepidlo. Zloženie stopových prvkov v propolise charakterizuje obsah mangánu a priemerné množstvo bária, neveľké množstvo mede, niklu, olova, chrómu, cínu, je prítomný kobalt, t.j. extrakt propolisu obsahuje prakticky všetky biologicky dôležité prvky, ktoré sú potrebné pre normálny vývoj živého organizmu. V súčasnosti boli v extrakte propolisu v malých množstvách objavené vitamíny B1 ,B2 , B3 , A , E .
Spektrum použitia propolisu  je obrovský:   anestetikum, posilňuje imunitu (posilňuje produkciu protilátok) pomáha pri hojení žalúdkových vredov dvanástnika; zmäkčuje mozole a výrastky.
Propolis má ničivý účinok na niektoré druhy choroboplodných baktérií, na plesňe a kvasinky, ničivo pôsobí na pôvodcu tuberkulózy človeka. Pri veľkých koncentráciách zdržiava rast niektorých baktérií, pôvodcu para týfusu, otráv, úporných ranových infekcií, ktoré sa ťažko liečia antibiotikami. Propolis nevyvoláva vzájomnú stabilnosť mikroorganizmov, nevplýva na zloženie črevnej mikroflóry a pokračujúcom vnútornom užívaní ale u človeka môže dôjsť k určitej alergickej reakcii hlavne na pokožke ! Ako každý liek alebo mastičku treba najprv vyskúšať v menšej dávke . 

                                                               



   

   PEĽ

Peľové zrna sú samčie výtrusy rastlín. Rastliny bohaté na peľ poskytujú včelám bielkovinovú výživu. Peľ ovplivňuje činnosť žliaz včely , predovšetkým žliaz hltanových kde spracuvávajú potravu pre plod. Rozvoj včelsva závisý na množstve peľu v prírode. Najväčším zdrojom peľu je lieska, breza, jelša kukurica ,mak a ďalšie. Peľové zrna majú rôzne tvary : guľovitý , vajcovitý , šesťhranný a iné. Taktiež majú rozmanité zafarbenie podľa druhu rastliny. Peľové zrná obsahujú škrob ,cukry, bielkoviny ,minerálne látky, vitamíny a rôzne enzýmy. Všetky tieto látky ktoré obsahuje peľ sú pre život včely potrebné. Peľ sa prevažne používa v potravinárskom priemysle.

                                                   

 


Tvorba web stránok zdarma Webnode